متن کامل پایان نامه ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی علل و عوامل ایجاد مطالبات معوق در بانکهای دولتی و خصوصی استان قم

قسمتی از متن پایان نامه :

) تاریخچه بانکداری

2-4-1) بانکداری در دوره قدیم

الف- بابل: در امپراطوری بابل معاملات بانکی به شیوه ابتدائی آن رواج داشت و حتی در قوانین حمورایی مقرراتی برای دادن وام و قبول سپرده های تجاری ذکر گردیده و دستوراتی در مورد سرمایه گذاری آمده می باشد. در شهر بابل تجارتخانه ها و بانک های بزرگی وجود داشتند که دادن،[1] حواله و برات معمول بود. (بانکداری داخلی، تجهیز منابع– ص 15)

ب- یونان: در کشور خدایان علاوه بر بانک های خصوصی بعضی معابد هم به کار صرافی اشتغال می‌ورزیدند سپرده های مردم را گرفته و به اشخاص یا شهرها وام می‌دانند مانند این معابد معبد دلفی در شهر افسن بود که به علت جنگهای مداوم داخلی مطمئن ترین محل نگهداری اموال گرانبها و پرارزش بود.

پ- ایران: قبل از دوره هخامنشی، بانکداری به طرز ابتدائی مرسوم بود اما در انحصار معابد و شاهزادگان قرار داشت و در زمان هخامنشیان بازرگانی رونق پیدا نمود و پول مسکوک رواج پیدا نمود و معروفترین این بانک ها بانک اجیبی بود که متعلق به مهاجرین یهودی مقیم بابل بود و به کلیه امور بانکی از قبیل سپرده و اعطای وام و رهن گرفتن املاک می‌پرداخت و سرمایه آن برای خرید و فروش منازل، احشام، غلامان و کشتی های حامل کالا به کار می‌افتاد.

2-4-2) بانکداری در دوره جدید

دوره جدید با پیشرفت تدریجی تجارت و داد و ستد در سواحل دریای مدیترانه بخصوص در شهرهای ونیز و فلورانس شروع گردید. کشف امریکا، راههای جدید و استقرار روابط بازرگانی بین شرق و غرب کم کم دامنه فعالیت از سواحل دریای مدیترانه به کشورهای سواحل اقیانوس اطلس مانند فرانسه- اسپانیا- پرتغال و انگلیس گشترش پیدا نمود این پیشرفت توأم با بهره گیری روزافزون از خدمات بانکی و نتیجتاً ازدیاد بانکداران بخصوص در شهرهای ونیز بود. فعالیت و قدرت این بانکداران بقدری توسعه پیدا نمود که حتی به پادشاهان قرض می‌دادند و این توسعه فعالیت و بهره گیری بیش از حد از قرضه بانکی به ورشکستگی های متعددی در نیمه دوم قرن شانزدهم میلادی منتهی گردید و بالاخره منجر به وضع قوانین و مقررات مبنی بر منع عملیات بانکی بانکداران خصوصی و ایجاد بانکهای عمومی در این دوره گردید.

به علاوه ورود طلا و نقره فراوان از آمریکا و آثار پولی آن در کشورهای مختلف اروپائی از یک طرف و رفع ممنوعیت بهره در آئین مسیح بر اثر فتوای جان کالون رهبر پروتستانها از طرف دیگر به ازدیاد فعالیت های بانکی و تکامل آن در این دوره کمک شایانی نمود.

[1] – Dpaft

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

این پژوهش ضمن مطالعه ارتباط بین عوامل درون سازمانی وعوامل برون سازمانی بانکهای دولتی و خصوصی با ایجاد مطالبات معوق، به ارائه راهکارهای پیشنهادی در جهت کاهش مطالبات معوق و افزایش کارایی و تاثیر بانکها و توانمند ساختن آنها در جهت پرداخت تسهیلات می‌پردازد.

بطور کلی هدف این پژوهش مطالعه علل ایجاد مطالبات معوق در بانکهای دولتی و خصوصی استان قم می‌باشد

که اهداف ویژه شامل:

1- مطالعه تأثیر عوامل درون سازمانی بر ایجاد مطالبات معوق در بانکهای دولتی و خصوصی استان قم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- مطالعه تأثیر عوامل برون سازمانی بر ایجاد مطالبات معوق در بانکهای دولتی و خصوصی استان قم.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تطبیقی علل و عوامل ایجاد مطالبات معوق در بانکهای دولتی و خصوصی استان قم   با فرمت ورد